Archyvas
Filmų peržiūros
Šarūno Barto ir „Fluxus pasirodymų“ parodos atidarymas (foto)
2010-01-20 23:55
Antradienį, sausio 19 dieną, Jono Meko vizualiųjų menų centre Vilniuje pristatyta kino režisieriaus Šarūno Barto filmų retrospektyva ir „Fluxus“ pradininko Jurgio Mačiūno performansus pristatanti paroda „Fluxus pasirodymai“, rašo internetinis šiuolaikinio meno žurnalas „Artnews.lt“.
Ši paroda skirta tarptautinio „Fluxus“ judėjimo koncertų, performansų ir kitų su pasirodymais susijusių 1958-1978 metų kūriniams pristatyti. Ekspozicija suformuota iš plakatų, nuotraukų, partitūrų, kortelių, dokumentų ir vaizdo medžiagos. Parodoje galima išvysti ir nematytų kadrų iš Jurgio Mačiūno vestuvių ceremonijos: jų savo filme „Zefiro Torna“ Jonas Mekas nespėjo užfiksuoti (beje, tuose kadruose matosi ir pats Mekas, savo 8 mm kamera dokumentuojantis šią neįprastą ceremoniją).
.JPG)
Johnas Lennonas 1966 metais „Indica“ galerijoje Londone gavo kortelę su užrašu „kvėpuok“ (angl. breathe), kuri ženkliuko pavidalu taip pat eksponuojama parodoje. Tai buvo jo pirmasis susitikimas su Yoko Ono.
Parodoje – ir garsioji J. Mačiūno prijuostė su Milo Veneros reprodukcija, taip pat Johno Lennono ir Yoko Ono kaukės, jo kuruotos „Flux“ šventės, skirtos Johnui ir Yoko, foto dokumentacija.
.JPG)
Kaip tarptautinio tinklo, „Fluxus“ koncertai buvo rengiami Europoje (ypač Vokietijoje), Japonijoje ir Amerikoje. Dalį ankstyvųjų koncertų bus galima išvysti Beno Vautierio išsaugotoje vaizdo medžiagoje iš Nicos. Šalia pristatomas Yoko ir Johno filmas „Kojos“, kuriame nuo pėdos iki vos virš kelio nufilmuotos 365 Niujorko menininkų bendruomenės narių kojos.
Greta „Fluxus“ ekspozicijos ganėtinai neįprastai ir neargumentuotai pristatoma Lietuvos kino korifėjaus Šarūno Barto filmų retrospektyva ir keliolika autoriaus nuotraukų iš filmavimo aikštelių. Įdomu stebėti naują autoriaus žvilgsnį – sustingusį fotografinėse medžiagose, pamatyti aktorių, vietovių paieškas ir kino kūrimo proceso akimirkas.
.JPG)
Paklaustas, ar tikėjosi kada nors atsidurti „Fluxus“ ekspozicijos kaimynystėje, režisierius atvirai išreiškė savo nusistebėjimą dėl pasiūlymo dalyvauti šioje parodoje, tačiau pabrėžė šio judėjimo įtaką, vienaip ar kitaip veikiančią visą Lietuvos kultūrinį gyvenimą ir jos istoriją.
Dar keisčiau atrodo paskutinėje centro salėje eksponuojamas Guggenheimo muziejaus Vilniuje projektas, kuris su paroda (išskyrus galbūt tai, kad jame galėtų prisiglausti Vilniaus nupirkta „Fluxus“ kolekcija) nelabai ką teturi bendro.
.JPG)
Vis dėlto „Artnews.lt“ kviečia pabuvoti ekspozicijoje: jei jau ne fiziškai, tai bent virtualiai – vaizdinio pasakojimo pagalba.
Visos iliustracijos – iš internetinio šiuolaikinio meno žurnalo „Artnews.lt“
CityOut neatsako už šio straipsnio turinį.

Paroda Jono Meko vizualiųjų menų centre (11)